inwestować pieniądze

Jak i w co inwestować pieniądze?

Inwestowanie środków to dość złożony proces. Istnieje wiele możliwości, które można uznać za interesujące, ale niektóre z nich wymagają podjęcia większego ryzyka. Możesz zatem zapytać jak i w co inwestować w tym dziwnym świecie, w którym przyszło nam żyć. To dobre pytanie, dlatego odpowiemy na nie w dalszej części tekstu.

Inwestycja – bułka z masłem czy trudne zadanie?

Inwestowanie to nie jest zabawa dla dzieci, szczególnie jeśli chcesz spać spokojnie. Wynika to z tego, że – w wielu przypadkach – Twój wynik finansowy zależy od ogromu czynników, których nikt nie jest w stanie do końca przewidzieć. Możesz ocenić swój poziom akceptowalnego ryzyka, studiować biznes czy zostać maklerem, ale nigdy nie będziesz w stanie ze stuprocentową pewnością powiedzieć, że coś się stanie lub nie. To powinno stać się pierwszą regułą inwestowania.

Ale wystarczy już czarnych wizji. Inwestowanie jest przecież dla ludzi i da się je okiełznać. Istnieje wiele sposobów na to, by uzyskać całkiem korzystną stopę zwrotu. W tym tekście przedstawimy tylko niektóre z nich.

Pomysły na inwestycję – niewielkie ryzyko

Jeśli odnosimy się do pojęcia ryzyka, istnieją mniej lub bardziej ryzykowne sposoby na zainwestowanie kapitału. Raczej zgodzisz się, że jedną z najmniej ryzykownych metod przetrzymywania środków jest przechowywanie ich „w skarpecie”. Nie musisz oglądać się na wyniki finansowe, kursy walut mogą być Ci zupełnie obce. Jednak, z drugiej strony, zgodzimy się, że nie jest to efektywna metoda na zachowywanie wartości kapitału.

Inną opcją jest założenie lokaty. Oprocentowanie może się różnić w zależności od banku, tego czy korzystasz już z jego usług, wartości środków, czasu trwania i innych czynników. Jednak ogólnie jest to niezły sposób na to, by Twoje pieniądze przyniosły chociaż nieznaczny zwrot. Lepszy rydz niż nic.

Jeśli Twój horyzont inwestycyjny jest nieco dłuższy, możesz zainwestować w obligacje emitowane przez państwa lub korporacje. Stanowią one umowę, że po upływie określonego czasu, odpowiednio kraj lub firmy oddadzą Ci Twoje pieniądze wraz z należnymi odsetkami. Zostaną jednak spłacone wyłącznie wtedy, jeśli kraj lub korporacja będą posiadać wystarczające środki, dlatego taki zakup jest obarczony pewnym – choć niewielkim – ryzykiem.

Pomysły inwestycyjne

Pomysły na inwestycję – większe ryzyko

Jeśli zależy Ci na tym, by osiągnąć jeszcze wyższą stopę zwrotu, możesz wybrać inwestycję w akcje, waluty (w tym kryptowaluty), metale czy inne aktywa. Co je jednak wyróżnia to spora zmienność i nieprzewidywalność. Ich kursy szybko się zmieniają, w zależności od wielu czynników. Jednak dzięki wiedzy i analizom możliwe jest osiągnięcie sporego zysku nawet przy wykorzystaniu tak zmiennych instrumentów.

Leave a Comment