Inwestycja

Jak i gdzie inwestować pieniądze?

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że praca na tzw. etacie nigdy nie przyniesie tak dobrych pieniędzy, jak własne inwestycje. Dlatego też sporo osób decyduje się przeznaczyć swoje zaoszczędzone środki finansowe na przeróżne przedsięwzięcia, które – jak liczą – mają im się w przyszłości opłacić. Jednym z najczęściej obieranych kierunków jest tradycyjna giełda lub rynek kryptowalut. Gdzie więc najlepiej inwestować swoje pieniądze?

Jest kilka sposobów

Jeśli pracujesz na etacie lub posiadasz firmę i w końcu zaczynasz posiadać jakieś oszczędności, to dobry moment na to, by zmaksymalizować swoje zyski. Kluczowy jest jednak obszar inwestycji. Możemy bowiem wrzucać pieniądze w nierentowne przedsięwzięcia i walić głową w mur, nie mogąc zrozumieć, czemu właściwie się tak dzieje.

Drogą do zrozumienia inwestycji jest odpowiednia wiedza i research. Najpierw trzeba zbudować strategię inwestycyjną i przeanalizować wszystkie poszczególne kroki. Najmniej ryzykowny jest w tym przypadku tradycyjny rachunek oszczędnościowy.

pieniądze

Rachunek oszczędnościowy to nic innego jak konto bankowe, na którym nasze oszczędności są systematycznie pomnażane. Procedura założenia takiego rachunku jest banalnie prosta, a w niektórych przypadkach możliwa do zrealizowania również drogą internetową. Niestety, zyski z takiego rachunku będą relatywnie niskie z powodu niewielkiego oprocentowania.

Znacznie lepiej to wygląda w przypadku lokat bankowych. Niestety, można tę opcję wybrać wyłącznie wtedy, gdy możemy rozłożyć naszą inwestycje w dłuższym odstępie czasu. Im dłuższa lokata, tym wyższy zysk. Z drugiej strony, na efekt trzeba się trochę naczekać. Alternatywą mogą być także polisy lokacyjne lub fundusze inwestycyjne.

A może wybrać się na giełdę?

Tak! To świetny pomysł pod warunkiem, że ma się odpowiednią wiedzę. Rynek giełdowy to twór dość skomplikowany – przynajmniej z perspektywy laika. Dlatego też zanim zaczniemy inwestować pierwsze pieniądze w akcje lub obligacje, należy dobrze się do tego procesu przygotować. Pomocne mogą być m.in. symulatory giełdowe dostępne za darmo w sklepach z aplikacjami mobilnymi.

stock exchange

Gdy już zdecydujemy się na pierwsze kroki w tym obszarze, możemy zastanowić się nad inwestycją w obligacje lub akcję. Giełda Papierów Wartościowych to miejsce, w którym można dorobić się prawdziwej fortuny. To tutaj kupimy akcje polskich firm oraz obligacje skarbowe. Zanim jednak zaczniemy potrzebujemy rachunku inwestycyjnego (zakładanego w domu maklerskim) oraz dostępu do jednej z platform inwestycyjnych.

Może jednak nieruchomości?

Inwestycja w nieruchomości to coś, co sprawdza się od wieków. Do tego potrzeba jednak znacznie większego początkowego kapitału. To bardzo bezpieczny sposób na inwestycje, bo ceny nieruchomości utrzymują się na stabilnym poziomie lub drożeją. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką nieruchomość wynająć, przez co po pewnym czasie inwestycja zwróci nam się ze sporą nadwyżką.

Leave a Comment