Bitcoin

Alternatywy dla Bitcoina. Oto i one!

Jeszcze 10 lat temu, gdy ceny Bitcoina szybowały w górę, większość osób zakładała, że jest to chwilowy hype, który za chwile przygaśnie, a kryptowalutach wszyscy zapomną. Tak się jednak nie stało, a cyfrowe waluty przyciągają coraz więcej rozochoconych inwestorów. Ba! Wartość rynku kryptowalut w roku 2021 wyniosła blisko 2,2 biliona dolarów. To gigantyczna suma, która jasno pokazuje, że w kryptowalutach drzemie przyszłość nowoczesnego podejścia do finansów. Od początku powstania cyfrowej waluty wzrok inwestorów koncentrował się wokół Bitcoina. Przez lata powstało jednak sporo innych alternatywnych kryptowalut, które również celebrują ogromne sukcesy. Jakie są więc alternatywy dla Bitcoina? Przekonajmy się!

Czym jest tak Bitcoin?

W dobie wszechobecnej cyfryzacji życia codziennego, kryptowaluty odgrywają coraz większą rolę. Na tronie wciąż niepodzielnie rządzi Bitcoin, który dla wielu inwestorów jest w zasadzie punktem odniesienia do czynienia inwestycji na rynku kryptowalut. Bitcoin powstał jeszcze w 2008 roku, a w obieg został wprowadzony zaledwie rok później – w roku 2009. Nikt wówczas nie spodziewał się, jak gigantyczną popularność osiągnie i że niedługo później będzie wart nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów za jedną sztukę.

Ethereum

Wpływ na tę popularność miały przede wszystkim czynniki związane z bezpieczeństwem i szybkością transakcji oraz fakt, że Bitcoin – jak i inne kryptowaluty – nie podlegały inflacji. Podaż Bitcoina jest jednak ograniczona – docelowo 21 milionów sztuk, z czego wydobyto już ponad 19 milionów. Szacuje się, że do roku 2140 zostaną wydobyte wszystkie monety. Te i inne czynniki spowodowały, że rynek zaczęły torpedować wyrastające jak grzyby po deszczu nowe kryptowaluty. Część z nich również cieszy się sporą popularnością, przez co mogą stanowić realną alternatywę dla samego Bitcoina. O jakich kryptowalutach mowa?

Zacznijmy od Ethereum

Jedną z najbardziej oczywistych opcji jest Ethereum, czyli tzw. zdecentralizowana platforma służąca do smart kontraktów. Należy ona do grona tak zwanych altcoinów, a więc kryptowalut o mniejszej kapitalizacji niż kapitalizacja bitcoina.  Większość kryptowalut ma jakieś konkretne zastosowanie, choć pojawiają się i takie, które tworzone są w celach czysto rozrywkowych – dobrym przykładem może być tzw. dogecoin.

Zacznijmy od Ethereum

Ethereum wyróżnia się tym, że potrafi obsługiwać smart kontrakty oraz pewne aplikacje. Bitcoin z kolei jest wykorzystywany głównie do wykonywania transakcji. W konsekwencji, smart kontraktów używa się m.in. w aplikacjach umów oraz aplikacjach crowfundingowych. Co więcej, podaż ETH nie jest ograniczona, co ma swoje wady i zalety. Kluczową wadą jest chociażby fakt, że w takim razie podlega ona zjawisku inflacji. Koszty transakcyjne w przypadku ETH także są znacznie mniejsze. Ethereum należy do grona najpopularniejszych altcoinów i od lat cieszy się ono sporą stabilnością. Ethereum bardziej niż Bitcoin przypomina tradycyjny środek płatniczy. Wśród innych alternatyw warto wymienić głównie Litecoina, Ripple, dogecoina, Cardano czy Waves.

Leave a Comment